ویزا شنگن

ویزای شنگن چیست؟

برای ورود به منطقه شنگن لازم است ویزای شینگن (Schengen Visa) را داشته باشید . این ویزا به شما اجازه ورود به ۲۶ کشور عضو این پیمان را می‌دهد و خواهید توانست در مدت‌ زمان معین و شرایط مشخصی که ماموران ویزا در سفارت خانه یا کنسولگری کشور مورد نظر تعیین میکنند ، به هریک از کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنید .

دلیل سفرتان چیست ؟ سفرتان تفریحی است یا برای فعالیتی تجاری و کاری سفر میکنید و یا صرفا توقف چند ساعته (ویزای ترانزیت) در یکی از کشورهای عضو شنگن خواهید داشت . دلیل و هدف از سفر شما ، مشخص کننده نوع و مدت اعتبار ویزای شنگن شما است .

ویزای شنگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و به رعایت برخی قوانین، دارنده آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شنگن تردد نماید .

انواع ویزای شنگن

نوع و مدت اعتبار ویزای شنگن با توجه به هدف و ماهیت سفر متقاضی تعیین میشود . ویزای شنگن به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند ، و هرکدام نحوه دریافت و شرایط ورود متفاوتی دارند :

ویزای اتحادیه شنگن یا  Uniform Schengen Visa (USV)

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا  Limited territorial validity visa (LTV)

ویزای ملی یا  National Visa

1. ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اتحادیه شنگن در واقع همان ویزای توریستی اروپا است. بر اساس هدف متقاضی از سفر به هر یک از کشورهای عضو پیمان، ویزای اتحادیه شنگن به ۳ دسته ویزای A, B, C  تقسیم می‌شوند که طبعا یکی از آنها به متقاضی تعلق می‌گیرد.

- ویزای شنگن نوع  A

ویزای نوعنوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که تنها به فرد اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های حوزه شنگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از حوزه شنگن سفر کنید. این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه‌های محدوده شنگن معتبر است و فرد اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

- ویزای شنگن نوع  B

ویزای نوعنیز نوعی ویزای ترانزیتی است که الصاق آن به پاسپورت، به فرد اجازه خواهد داد تا ظرف حداکثر ۵ روز از خاک کشوری در منطقه شنگن عبور کنید.

- ویزای شنگن نوع  C

ویزای نوعدر واقع ویزای کوتاه ‌مدت برای سفر به حوزه شنگن است و فرد مجاز است در طول زمانی که هنگام دریافت این نوع ویزا مشخص می‌شود، در کشورهای عضو اتحادیه شنگن اقامت داشته باشد.

ویزای نوع C  خود بسته به اهداف سفر و شرایط متقاضی به ۳ دسته تقسیم بندی می‌شوند:

ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک بار ورود

ویزای دوبار ورود ینگن

ویزای مولتیپل شنگن یا ویزای چند بار ورود

..

ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک بار ورود

ویزای سینگل شنگن  ( Single-entry) تنهابرای یک ‌بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن اعتبار دارد و به‌ محض خروج از کشوری که با ویزای سینگل وارد آن شده‌باشید، اعتبار ویزای فرد فارغ از اینکه مدت‌ زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی خواهد شد.

ویزای دوبار ورود شنگن

ویزای دوبار ورود شنگن در بسیاری از موارد شرایط و الزاماتی مشابه با ویزای یک ‌بار ورود دارد با این تفاوت که فرد دارنده این ویزا اجازه دارد دو بار به کشوری در ناحیه شنگن وارد شود. البته شرایط و محدودیت‌های زمانی نیز برای این فرصت ۲ بار ورود وجود دارد.

ویزای مولتی شنگن یا ویزای چند بار ورود

ویزای مولتی شنگن یا (Multiple-entry) به فرد اجازه می‌دهد بدون محدودیت و به دفعات وارد یکی از کشورهای حوزه شنگن شده و آن را ترک کند. تنها محدودیت ویزای مولتی شنگن به بازه زمانی آن باز می‌گردد. بدان معنی که این ویزا اقامت و تردد در منطقه شنگن را به مدت ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال جواز خواهد داد. این محدودیت زمانی ۹۰ روزه به ‌محض ورود دارنده ویزای مولتی شنگن به هریک از کشورهای این حوزه محاسبه خواهد شد

ویزای اعتبار محدود منطقه ‌ای شنگن

ویزای LTV شنگن نوعی ویزای موقت است که بنا بر دلایلی ویژه و اضطراری و با شرایطی خاص صادر می‌شود. شرایطی اضطراری همچون دلایل انسان دوستانه یکی از رایج­ ‌ترین موارد برای صدور ویزای LTV شنگن محسوب می‌شوند . الصاق این ویزا در گذرنامه بدان معنی است که متقاضی تنها مجاز است به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌ و یا در چند کشور مشخص ناحیه شنگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده ، تردد نماید و اجازه ورود به سایر کشورهای حوزه شنگن را نخواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که عموما صدور این نوع ویزا را موجب می‌شود به نحوه تعامل با پناهندگانی باز می‌گردد که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شنگن شده‌اند.

ویزای ملی ( نوعشنگن )

ویزای ملی شنگن (National Visa)  که به ویزای نوع D شنگن نیز معرف است منحصرا برای افرادی که برای تحصیل ، کار و یا اقامت دائم می‌بایست در یکی از کشورهای این منطقه اقامت داشته ‌باشند ، صادر میشود . بدین معنی که ، ویزای ملی شنگن برای افرادی با هدف خاص (همچون بیزینس و یا تحصیل) که برای مدت زمانی طولانی نیاز به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی را دارند و پس از اتمام مدت مشخص شده قصد بازگشت به کشور خود را دارند ، صادر میشود . ویزای نوع D شنگن را میتوان به دو دسته سینگل و مولتی دسته بندی کرد.

ویزای نوعD سینگل

ویزای ملی شنگن می‌تواند در مواردی همچون افرادی که با هدف استفاده از خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره‌ای تعیین‌شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه شنگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت، به صورت یک بار ورود صادر شود.

ویزای نوعD مولتی

اما با ویزای چند بار ورود نوع  D، فرد بدون نیاز به اخذ هرگونه ویزای دیگری در اروپا اجازه دارد بدون محدودیت به‌ تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کند . افرادی با شرایط زیر تنها می‌توانند برای ویزا نوع D مولتی اقدام نمایند:

- دانشجویان بین‌المللی که درصدد آغاز تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی در کشورهای عضو شنگن را دارند. برای این افراد ویزای یک ‌ساله صادر می‌شود که قابل تمدید است.

- دانشجویان خارجی که برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی تحت شرایط خاص و برای مدت مشخصی به یکی از کشورهای حوزه شنگن قصد سفر دارند .

- پروژه و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر آموزشی در هریک از کشورهای حوزه شنگن . این ویزا البته با بررسی دقیق سوابق علمی فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود.

- افراد متخصصی که به منظور به اشتراک گذاشتن تخصص خود به کشوری در منطقه شنگن سفر می‌کنند ورزشکاران ، هنرمندان یا هر حرفه تخصصی دیگری در این دسته بندی قرار می‌گیرند.

- موارد اضطراری همچون شرایط حاد پزشکی که فرد نتواند برای مدت مشخصی منطقه شنگن را ترک نماید.

شرایط اخذ ویزای شنگن

شرایط اخذ ویزای شنگن در واقع بدان معنی است که آیا متقاضی شرایط و معیارهای لازم برای درخواست ویزا شنگن را دارا است یا خیر. سفارت­خانه هر کشور اروپایی شرایط خاص خود را برای صدور ویزا دارد اما در بسیاری از موارد شرایط اخد ویزا در کشورهای این منطقه مشابه است.  مهمترین مواردی که قبل از اقدام برای تحویل مدارک به سفارت بهتر است بررسی شود ، عبارتند از:

- مدارک متقاضی

- شرایط سنی متقاضی

- سابقه سفر متقاضی

این بررسی‌ها با هدف افزایش شانس متقاضی برای ویزا شدن صورت می‌گیرد و در اکثر موارد اساسا منعی برای درخواست ویزا شنگن وجود ندارد فقط با کامل تر شدن هرچه بیشتر مدارک درصد ویزا شدن متقاضی افزایش می یابد . برای مثال متقاضی مجردی که کمتر از ۳۰ سال سن دارد و تا کنون به هیچ کشور اروپایی سفر نکرده است و از سوی دیگر مدارک مالی چندان قانع کننده‌ای نیز ارائه نداده ‌است، مشکلی برای درخواست ویزا ندارد اما شانس ویزا شدن برای این فرد بسیار پایین است. همکاران ما با مشاوره رایگان و بررسی شرایط  و مدارک شما کمک میکنند تا با کمترین مشکل برای ویزا شدن اقدام کنید .