ویزای شینگن


آنچه در مورد ویزای شینگن باید بدانیم!

احتمالا تابه حال برایتان این سوال پیش آمده است که مفهوم ویزای شینگن چیست و چرا به این نام خوانده می شود. شینگن در واقع منطقه ای در اروپاست که شامل 26 کشور است و برای افرادی که در هریک از این کشورها زندگی می کنند نیازی به ارائه پاسپورت یا همان گذرنامه نیست و محدودیتی برای مرزها در این چند کشور وجود ندارد. اما عبور و مرور اتباع کشورهای دیگر در حوزه شینگن بدون همراه داشتن ویزای شینگن ممنوع است. اگر شما هم از کسانی هستید که مشتاقاته به دنبال دریافت ویزای شینگن اروپا هستید و اگر قصد اقدام برای ویزای شینگن در  مشهد را دارید با ما در این فرصت کوتاه همراه شوید.

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .

ویزای شنگن یا شینگن؟

این اصطلاح ویزای شینگن به اشتباه در میان مردم ایران رایج شده است در حالی که درست آن با توجه به منطقه شنگن( Schengen Area) ویزای شنگن می باشد.

چه کشورهایی در حوزه شینگن قرار دارند؟

در این منطقه 26 کشور اروپایی وجود دارد که شامل دانمارک، جمهوری چک، بلژیک، اتریش، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، مالت، لوکزامبورگ، لیتوانی، نروژ، هلند، لهستان، اسلوونی، اسپانیا، پرتغال، لیختن اشتاین، آلمان، اسلواکی، فنلاند، فرانسه، استونی، سوئیس و سوئد است.

به طور کلی تاریخچه شکل گیری منطقه شینگن به این صورت است که در سال 1985 پیمانی بین 22 کشور عضو اتحادیه اروپا با 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا(EFTA) در کشور لوکزامبورگ بسته شد. بر اساس این پیمان وسعتی به اندازه 4300000 کیلومتر مربع که جمعیت 420 میلیون نفری را در بر گرفته است به عنوان منطقه شینگن در نظر گرفته شده است. در واقع می توان گفت منطقه شینگن یک محدوده جغرافیایی است که در داخل آن بدون نیاز به پاسپورت می توان تردد کرد.

سایر کشورهای جهان برای ورود به این محدوده نیاز به ویزای شینگن  (Schengen Visa) دارند. اگر این ویزا را به همراه داشته باشید می توانید به 26 کشوری که عضو این پیمان هستند برای مدت معین و با شرایط مشخص سفر کنید. هدف از سفر افراد به حوزه شینگن می تواند گردشگری یا یک فعالیت تجاری و یا تنها یک توقف کوتاه در حد چند ساعت در هریک از کشورهای عضو شینگن باشد. در طی صدور ویزای شینگن علاوه بر هدف فرد از سفر، مدت زمان اقامت و کشوری که در آن اقامت می کند مشخص می شود.

ویزای شینگن از هریک از کشورهای این حوزه که صادر شود تفاوتی نمی کند چرا که قوانین موجود در تمام این کشورها یکسان است و می توان در تمام این کشورها با پیروی از این قوانین تردد کرد.

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .

چند نوع ویزای شینگن وجود دارد؟

ویزای شینگن با توجه به هدف از سفر و نوع سفر می تواند انواع مختلفی داشته باشد. علاوه بر این با توجه به نوع ویزا مدت زمان اعتبار آن نیز تفاوت دارد. اما بطور کلی روادید شینگن مشخص می کند که شما به چه کشورهایی می توانید سفر کنید و مدت زمان اقامت شما در این کشورها چقدر است.

ویزای شینگن به سه بخش اصلی تقسیم بندی می شود:

*ویزای ملی یا National Visa

*ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)

*ویزای اعتبار محدود منطقه ای یا Limited territorial validity visa (LTV)

 

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .

ویزای اتحادیه شینگن یا Limited territorial validity visa (LTV)

ویزای اتحادیه شینگن به عبارتی همان ویزای گردشگری اروپا می باشد. اگر فردی این ویزا را در اختیار داشته باشد می تواند هر 6 ماه یک بار نهایتا به مدت 90 روز به مقصد کشورهایی که عضو اتحادیه شینگن هستند سفر کند و در این کشورها اقامت گزیند. بر این اساس روادید شینگن با توجه به هدف از سفر به سه نوع A,B,C  تقسیم بندی می شود و تنها یک نوع از این ویزاها به فرد متقاضی تعلق می گیرد.

ویزای شینگن نوع A

این نوع از ویزا صرفا برای استفاده در محدوده فرودگاههای منطقه شینگن است و فرد اجازه این را ندارد که از محدوده فرودگاه بیرون برود. بنابراین این نوع از ویزای شینگن یک ویزای ترانزیت فرودگاهی است که فرد تنها این اجازه را دارد که در یکی از فرودگاههای منطقه شینگن تغییر مسیر داده و پرواز خود را عوض کند.

ویزای شینگن نوع B

در این نوع ویزای شینگن برای مسافران یک محدوده زمانی 5 روزه در نظر گرفته می شود تا در این مدت زمان از خاک کشورهای شینگن گذر کنند. در واقع این نوع ویزای شینگن یک ویزای ترانزیتی است که به گذرنامه یا همان پاسپورت اضافه می شود.

ویزای شینگن نوع   C

این نوع از ویزا یک ویزای کوتاه مدت است که با دارا بودن آن شخص می تواند در مدت زمانی که در ویزا مشخص شده است در کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشد. ویزای نوع C  خود به چند دسته تقسیم می شود:

*ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود  (Single-entry)

*ویزای شینگن دو بار ورود

*ویزای شینگن مولتیپل یا چند بار ورود (Multiple-entry)

در ادامه به تشریح شرایط این سه نوع ویزا می پردازیم

ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود  (Single-entry)یا روادید کوتاه مدت شینگن

با داشتن این ویزا می توانید تنها یک بار به یکی از کشورهای شینگن ورود داشته باشید و در صورتی که فرد از یکی از این کشورها خارج شود بدون توجه به اینکه ویزای او اعتبار دارد، ویزا منقضی خواهد شد.

ویزای دو بار ورود شینگن

در این شکل از ویزا هم یک سری شرایط و قوانین وجود دارد. با داشتن این ویزا فرد می تواند تا دو بار به کشورهای حوزه شینگن وارد شود. برای هر دو بار هم محدوده زمانی مشخصی وجود دارد.

ویزای شینگن مولتیپل یا چند بار ورود (Multiple-entry)

در نهایت این نوع از ویزا به دارنده این اجازه را می دهد تا بدون وجود محدودیت و به دفعات به یکی از کشورهای حوزه شینگن وارد شود. در ویزای مولتی تنها یک محدودیت وجود دارد و آن هم بازه زمانی آن است.

بر اساس این نوع ویزا فرد حق اقامت در کشورهای شینگن را به مدت 90 روز در 6 ماه از سال دارد. این بازه 90 روزه درست از زمانی که شخص وارد خاک شینگن می شود آغاز خواهد شد.

 

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .

مراحل دریافت ویزای شینگن

یکی از مهم ترین مسائلی که در حین مراحل دریافت ویزای شینگن باید به آن توجه کنید وقت سفارت است. بنابراین به افراد متقاضی توصیه می شود در حین آماده سازی مدارک، برای گرفتن وقت سفارت اقدام کنند.

در خواست ویزا مراحلی دارد که ترتیب آن به این صورت است:

*مدارک ارائه شده شما به سفارت توسط کارشناسان صدور ویزا بررسی می شود تا واجد شرایط بودن شما تایید شود

*پر کردن فرم های اختصاصی سفارت مربوطه

*دادن درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان متخصص آژانس هواپیمایی

*ترجمه مدارک و بررسی مجدد آنها برای برطرف کردن نواقص احتمالی

*انجام مراحل انگشت نگاری فرد متقاضی

*تحویل مدارک مورد نیاز به سفارت برای درخواست ویزای شینگن

این را بخاطر داشته باشید که کامل بودن مدارک و گاهی ترتیب آن اهمیت بسیار زیادی دارد. به عبارتی نوع مدارک و نظم و ترتیب آن یک دید کلی به کارشناس می دهد که برای موافقت با ویزای شما تاثیر زیادی خواهد داشت. 

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .

اصلی ترین مدارک برای درخواست ویزای شینگن

*فرم های درخواست ویزای تکمیل شده

*عکس پرسنلی 5/3 در 5/4

*پاسپورت یا گذرنامه با اعتبار بیش از 6 ماه

*شناسنامه

*مدارک مربوط به شرایط کاری و حرفه ای

*پرینت گردش حساب و امور مالی

*نامه ای مبنی بر میزان تمکن مالی

*بلیط پرواز

*رزرو هتل

*بیمه مسافرتی (حداقل میزان پوشش بیمه ای تا 30 هزار یورو)

*مبلغ 60 تا 85 یورو برای انجام انگشت نگاری در محل سفارت

لازم به ذکر است که مدارک می بایست به زبان مورد درخواست سفارت ترجمه شود و در روز انگشت نگاری به سفارت تحویل داده شود.

این را به یاد داشته باشید که مدت زمان بررسی و اعلام نتیجه ویزای شینگن در سفارت از زمان انگشت نگاری و تحویل مدارک حدود 3 هفته زمان می برد.

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .

ویزای شینگن چه مدت اعتبار دارد؟

در ویزای شینگن معمولا دو تاریخ مشخص می شود که عبارتند از تاریخ اعتبار ویزای شینگن و تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در حوزه شینگن هستید که در شرایط عادی به ترتیب 2 ماه و دو هفته می باشند.

این تاریخ نشان می دهد که از زمانی که ویزای شینگن شما صادر می شود 60 روز مهلت دارید تا وارد حوزه شینگن شوید و تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در ای محدوده هستید 15 روز یا 2 هفته است.

در توضیح این مورد باید بدانید که از هنگامی که به خاک منطقه شینگن وارد می شوید 15 روز زمان دارید که در این محدوده بمانید. افرادی که تابحال به محدوده شینگن وارد نشده اند کد درج شده در ویزای آنها 1 خواهد بود و معنای آن این است که این افراد تنها یک بار می توانند به این منطقه ورود کنند.

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .

دلایل ریجکت شدن ویزای شینگن

ریجکت شدن ویزای شینگن اتفاقی است که ممکن است برای هر فردی بیفتد اما اگر قصد درخواست ویزای شینگن را دارید پیش از هرچیز سعی کنید مدارکی کامل و توجیه کننده برای سفارت را آماده کنید.

 

به طور کلی مهم ترین دلایلی که باعث رد شدن ویزای شینگن می شود عبارتند از:

*داشتن سوء پیشینه و سابقه اقدامات مجرمانه

*ارائه مدارک جعلی به سفارت

*عدم ارائه توضیحات کافی مبنی بر اهداف شما از سفر

*عدم اثبات تمکن مالی برای سفر

*ارائه بیمه نامه مسافرتی نامعتبر

*ارائه گذرنامه ای که کمتر از 6 ماه اعتبار دارد

*عدم ارائه مدارک سابقه اقامت

جهت هرگونه مشاوره برای اقدام ویزای کانادا با کارشناسان ما در آژانس موج آبی تماس بگیرید .